QR Code
Ale po co to?

Najpierw był pomysł. Fajnie jest móc informować rodzinę czy znajomych, gdzie w danej chwili się znajdujemy podczas złombolowej eskapady:) Podczas rajdu ekipa się mocno rozciąga na przestrzeni wielu kilometrów. Czasami warto wiedzieć czy ziom jest blisko nas, za nami, a może nas wyprzedził. Kto wie - może będzie potrzebna czyjaś pomoc w razie jakiegoś wypadku? Poza tym - tysiące kilometrów działają na wyobraźnię, fajnie by było mieć z tego mapkę-trasę (tzn. mamy nadzieję, że będzie można coś z tego wyprodukować).

Koncept jest prosty - chcieliśmy zrobić jakiś prosty serwis dla ekip Złombola 2014, który pozwoli Złombolowcom trzymać się bardziej w kupie (o ile tego sobie życzą), będzie przy tym prosty i da szansę bliskim podglądać:)

Na całość usługi składa się serwer webowy oraz aplikacja na platformę Android. Użytkownik zarejestrowany na tej stronie, używając loginu i hasła synchronizuje swoją trasę na mapie za pośrednictwem aplikacji. Aplikacja korzysta z połączenia internetowego i jest aktywna tak długo jak jest wyświetlana ikonka w pasku statusu.

Jest kod QR, ale aplikację można zainstalować też z poziomu przeglądarki co jest nawet wygodniejsze:)

Jeżeli chcesz użyć aplikacji to wystarczy:
  • Zarejestrować się na tej stronie (prawy górny róg)
  • Zainstalować i uruchomić aplikację Donosiciel na smartfonie z Androidem (dostępne na Google Play)
  • Teraz już możesz śledzić aktualną pozycję danej ekipy na mapce

Aplikacja działa jedynie wtedy, gdy serwis jest aktywny (logo autofocusa jest widoczne w pasku statusu). W innym wypadku apka nic nie wysyła - nie działa w ogóle:)Inne ważne informacje:
  • Próbki GPS są pobierane co 60 sekund, ale pod warunkiem, że przesunięcie jest minimum 50 metrów
  • Dane są zapisywane lokalnie i w miarę możliwości synchronizowane z serwerem (gdy jest połączenie internetowe)
  • Synchronizacja odbywa się poprzez WiFi i sieć komórkową, apka słucha się ustawień globalnych na telefonie
  • Apkę powinna odpalać tylko jedna osoba z ekipy - w końcu samochód jest jeden, w innym przypadku wozik na mapce będzie się ciągle "teleportował" i nie będzie możliwe późniejsze wygenerowanie mapki przejazdu
  • Najlepiej korzystać tylko jeśli jedziemy, warto podłączyć zasilanie i włączyć odbiornik GPS
  • Zużycie danych - powinno być niewielkie, przykładowo: podczas testów (logowanie co 5 sekund, a nie 60) przez 3 niepełne dni wygenerowaliśmy około 200kB danych


Pytania i życzenia:
Kierować do Zbynia